A Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás működési területe Győr városra és annak környezetében 111 település közigazgatási területére terjed ki.
A Társulás többek között a hulladékgazdálkodási rendszer megvalósítását és működtetését tűzte ki célul. A működési területen a közszolgáltatás fenntarthatósága érdekében 2009. jan.1-től új hulladéklerakókat kellett létesíteni.
A projektjavaslat kidolgozása 2004-től volt folyamatban. mely alapján 9,5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatást kapott a rendszer teljes kiépítése.
Konkrét célkitűzése az egyes települési szilárd hulladék frakciók hasznosítására és kezelésére vonatkozóan:
(gyűjtőszigetek, hulladékudvarok, térségi újrahasználati bázisok és regionális válogatómű létrehozása,
- regionális mechanikai és biológiai hulladékkezelőmű (komposztáló, MBE) és hulladéklerakó építése a Győr-Sashegy központi telephelyen,
- a térségi hulladékbegyűjtés eszközeinek, logisztikai rendszerének korszerűsítése.
A Győr és térségében megalakult önkormányzati társulásnak optimálisan a haszonanyagok és a biohulladékok szelektív gyűjtését és a lerakásra kerülő hulladék ártalommentes elhelyezését kellett megvalósítani.
Ehhez 339 hulladékgyűjtő szigetet, 42 hulladékudvart, 2 átrakóállomást és a Győr-Sashegy központi regionális telepen megvalósult haszonanyag válogatóművet, mechanikai és biológia hulladékkezelési technológiákat, valamint korszerű és biztonságos hulladéklerakót kell kiépíteni, továbbá ennek működtetésére kellett beszerezni a logisztikai és technológiai eszközöket, gépeket.
A tervek szerint megvalósítandó térségi önkormányzati hulladékgazdálkodási rendszer működtetésével 2016-ra, a legalább 90%-os begyűjtési arány fenntartásával begyűjthető települési szilárd hulladék 47%a anyagában, 9%-a energiatartalmában hasznosulhat és kevesebb, mint a harmada (27%) kerül biztonságos lerakásra.
A rendszer kivitelezése 2008.-2010. között valósult meg, s élesben 2011.-ben indult el a működése.
A KOMSZOL Kft. által működtetett hulladékgazdálkodási rendszer 2006-2009. években adózás után eredményes volt.
A 2006-2009 években több száz milliós eredményt ért el az ágazat több, mint 140 fő alkalmazotti létszámmal.
A 2010.-es év vegyes év volt, mivel 2010. október 1-től a KOMSZOL KFT. beolvadt az 2010. év elején megalakult GYŐR-SZOL Zrt-be. Ettől a dátumtól szűnt meg a társulás területén az ingatlanig menő lomtalanítás.
A Győr-Szol Zrt. szervezetében működő Hulladékgazdálkodási Igazgatóság, már érdekes módon az első évben veszteségről számolt be.
A létszámhelyzet a következőképp módosult: 140 fő fizikai és 48 fő alkalmazott.
A Győr-Szol Zrt. elnök-igazgatója a 2012-es év i értékelése során a következőkről számolt be a hulladékgazdálkodás kapcsán:
...”A 2010. évben véglegesen kiépült új hulladékgazdálkodási rendszert minden elemében 2011. év január 01-től kezdtük el üzemeltetni. A szelektív hulladékgyűjtésen alapuló rendszer legfőbb célja, hogy a keletkező hulladék minél nagyobb arányú hasznosítása (anyagában vagy energetikailag) valósuljon meg a lerakásra kerülő hulladék minimalizálása és a lerakott hulladék szerves anyag tartalmának csökkentése mellett. A megvalósítást szolgálja a családi házas ingatlanoknál működtetett kétkannás gyűjtési rendszer (maradék és bio hulladék szétválasztása), a társas házaknál biztosított vegyes gyűjtési rendszer, a begyűjtéshez létesített két átrakó állomás, a 43 db hulladékudvar, a 339 db szelektív hulladékgyűjtő sziget és a rendelkezésre állási díj mellett alkalmazott tényleges ürítésen alapuló szolgáltatási díj elszámoló rendszer. A teljes rendszer segítségével megvalósul az az Európai Uniós elvárás, hogy a fogyasztó olyan arányban járul hozzá a terhekhez, amilyen arányban „termeli” a hulladékot.
A hulladékszállítási közszolgáltatás vesztesége 81,1 MFt, amelynek alapvető oka a 61,1 MFt díjbevétel-elmaradás, valamint a szelektív hulladékértékesítés és begyűjtői támogatás tervtől való 36,4 MFt-os elmaradása.
A kiszámlázás alapját képező ürítési számok az első félévben 12,2%-kal csökkentek, a közszolgáltatás által érintett ingatlanok száma pedig 0,6 %-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami hátrányosan érintette a számlázott árbevételt. A közszolgáltatási területen július 1-vel átlagosan 3%-os díjemelés történt, amely a tervezett 5 %-nál kisebb mértékű.„
A következő évek újabb béklyót adtak a hulladékgazdálkodásnak, amikor is a magyar állam kiűzte a hulladék-piacról a külföldi vállalkozásokat – mondván azt, hogy kiviszik a nyereséget és a veszteséget hagyják itt Magyarországon.
- -től kezdődően elindult a hulladékszállítási közszolgáltatás átszervezése/államosítása, amely még a mai napig is tart.
A rendszer áttervezése során a szolgáltatásokat az önkormányzatok vették kézbe. Ez Győr és térsége viszonylatában nagy változással nem bírt, ugyanis ugyanaz a Győr-Szol Zrt. maradt a szolgáltató, mint eddig, csak egy nonprofit vállalkozást kellett alapítani. Ekkor alakult meg a GYHG Nonprofit Kft.
Amikor az állam a számlázást központi kézbe tette – 2016. június – attól kezdve lettek a szolgáltatást végző társaságok forráshiányosak. Ugyanis megfelelő számlázási rendszer hiányában közel 8 hónapig nem kerültek kiszámlázásra a Htg.-szerinti díjak a fogyasztók felé. Az első számlák 2017. I. félévében kerültek a fogyasztókhoz, ami után jelentős időbeli késéssel kezdte a Nemzeti Közszolgáltató Nonprofit társaság, a szolgáltatást végzők felé a kifizetéseket.
Miközben a háttérben ment a harc a „hulladékos-hatalomért”, a lakosság lett a kárvallottja ennek.
A szolgáltatást végzők egy része, így a GYHG is megszüntette a lomtalanítást és csökkentette a szelektív hulladékok hasznosítását, hivatkozva a megemelkedő feldolgozói költségekre.
Ennek meg is lett az eredménye.
Igaz ez a csökkenő hulladékbegyűjtési tendencia már 2010. óta elindult. Pedig a lakosság, az ingatlanok száma növekedett.
Ha a 2009.-ig működött lomtalanítás adatait figyelembe vesszük és ha a lomtalanítás a mai napig működne, akkor az a rendszerben eltűnt közel 11328 tonna hulladékot megtaláljuk – valahol a lakosságnál, mint lomot.
Ezért, Győr városában, de a rendszerhez tartozó települések részéről is, alapos lakossági igény merül fel a 2010-től leállított, az ingatlanig eljutó lomtalanítás visszaállítására, amit egyébiránt a jelenleg hatályos hulladéktörvény nem tilt, sőt van rá utalás ennek a szolgáltatásnak a végrehajtására.
Ugyanis az a kezdeményezés, ami ma a kihelyezett hulladékudvarokat jelenti, nem váltják fel a lakóingatlanokat elérő egykori lomtalanítást. A szolgáltatás a jelenlegi formájában szelektív, nem ér el mindenki számára. Azok a városlakók, akiknek nincs módjuk a lomjaikat elszállíttatni a meghirdetett időpontokban és helyekre. Ez problémát jelent például Győr belvárosában ugyanúgy, mint a többi városrészekben lakók számára is. A lomtalanítás jelenlegi nem hatékony és megfelelő formáját igazolja az is, hogy a szelektív szigeteknél és más „lerakó helyeken” időről időre megjelennek a lomok. A kialakult problémák megoldása úgy a GYHG-nek, mint az ellenőrző szerveknek olyan többlet költséget jelentenek, amely költséget jelentősen lehet(ne) csökkenteni egy jó logisztikával tervezett és végrehajtott, az ingatlanokig eljutó lomtalanítással. A mérlegnek két serpenyője van.
Jelenleg a szolgáltató „GYHG Nonprofit Kft.”-nál valamint a „Mezőőri és Közterület Felügyelet”-nél is jelentős költségeket emészt fel a lomtalanítás hiánya miatti közterületi zugszemét, elhagyott hulladék felszámolása, amit a GYMJV részéről történő, a feladatra átcsoportosított jelentős – évente növekvő tendenciát mutató - kiadások is igazolnak. A következő kérdések és dilemmák merülnek fel lomtalanítás kapcsán:
Van-e, lesz-e arra a közeljövőben reális esély, hogy visszaállítják a lakóingatlanig eljutó lomtalanítást egy jó logisztikával ötvözve ?
Vagy marad az illegális hulladék közterületi lerakása?
Ha nem, akkor miként segíti az ÖK. Azokat az idősebb és járművel nem rendelkező városlakókat, településlakókat, hogy a lomjaik eljussanak az ideiglenes kihelyezett – eddig 14-24 helyszínen megrendezett - hulladékudvarokba ?
A kép illusztráció
írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: szerkesztoseg@boldoguljgyorben.hu
Követed már a Boldogulj Győrben oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!