A NAGY TESTVÉR SZTETOSZKÓPPAL: Még több érzékeny orvosi adatot gyűjthetnek rólunk a jövőben
2019. március 19. írta: Cseri Pali

A NAGY TESTVÉR SZTETOSZKÓPPAL: Még több érzékeny orvosi adatot gyűjthetnek rólunk a jövőben

adatok_orvosi.jpg

A kormány fontosnak tartja, hogy az egészségügyben fellelhető betegadatokat "egy csatornába" terelje, ezért a már működő elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) adatbázisai tovább bővülnek - idézi Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter mai sajtótájékoztatóján elhangzottakat az MTI.Az EESZT bővítéséhez 23 milliárd forint áll rendelkezésre az Emberi Erőforrás Operatív Programból. A betegadatokat 5 évre visszamenőleg töltik fel a rendszerbe, valamint beillesztik a jelenleg is működő adatbázisokat is (országos vérkészlet, a védőoltás-nyilvántartások, várandós és gyermekegészségügyi kiskönyv-nyilvántartás, személyre szabott sugárterhelés nyilvántartás, központi implantátum regiszter). A miniszter elmondta, az EESZT-hez a kórházak és a házi orvosok többsége csatlakozott, a gyógyszertárak pedig 100 százalékban. A cél, kiterjeszteni a digitális lehetőségeket minden egészségügyi adatra vonatkozóan, hogy azok eljussanak az ellátás minden szintjére. Fontosnak nevezte, hogy az alapellátásban dolgozókat a betegadatok szintjén összekapcsolják a szakellátással és a kórházi ellátással.

A fejlesztések között kiemelte az onkológiai és a kardiológiai ellátást. Kifejtette, a projekt keretében 19 megyei és négy regionális centrumban bevezetik az országos onkológiai informatikai rendszert, amely tartalmazza az összes beteg adatait és az onkoterápiás protokollt is. Ezzel a jelenlegi hatvan napos kivizsgálási idő felére csökkenthető.

Ezen kívül megvalósul a nemzeti kardiovaszkuláris képalkotó hálózat, amelynek révén az ország 21 kardiológiai centrumában egységes lesz a leletezés. Egy központi távkonzultációs és egy korszerű távgyógyászati rendszer épül, amely támogatja a telemedicinát. A próbaüzem 250 háziorvos és ötven szakorvos bevonásával zajlik, nagyjából 15 ezer beteget érint a diabétesz, a magas vérnyomás, a szívritmuszavar, a bőrgyógyászat és az endokrinológia betegségekre fókuszálva.

Az ágazati informatikai infrastruktúra-fejlesztés keretén belül négy pilot intézményben - a debreceni Kenézy Gyula kórházban, a budapesti Szent Margit, Szent Imre kórházban és a szombathelyi Markusovszky kórházban - megújulnak az időpontfoglalási, betegregisztrációs, betegbehívó és -irányító rendszerek. Létrehozzák az országos központi háziorvosi előjegyzési rendszert, valamint a tüdőrák korai diagnosztizálására egy olyan informatikai rendszert, amely képes lesz az alacsony dózisú CT-felvételek automatikus kiértékelésére és leletezésére is.

Kásler Miklós úgy fogalmazott, az egészségügyet az emberek jobb létének érdekében a megelőzés felé irányítják.

Az EESZT projekt 2017. május 1-től 2020. március 31-ig tart. Eddig 500 millió adat került a rendszerbe, és a fejlesztések 2020 után sem szűnnek meg.

(napi)

 

A fotó illusztráció

Írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljgyorben@gmail.com

Követed már a Boldogulj Győrben oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!



A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljgyorben.blog.hu/api/trackback/id/tr7414701414

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása